Spracoval a pripravil Horský internetový klub


Couloir Pallavicini v severnej stene Grossglockneru.

Hromadný zjazd na lyžiach.


Autorka príspevku Iva Filová

    Slovenský skialpinizmus a hlavne tá jeho vetva venujúca sa extrémnym zjazdom, zaznamenal 4. mája 2003 významný úspech, keď pätica lyžiarov: Iva Filová, Martin Jurík, Peter Závodský, Bohuš Štofan a Rasťo Križan zišli na lyžiach Pallavicini couloir v severne stene Grossglockeru, najvyššieho vrchu rakúskych Álp, po predchádzajúcom dvojdňovom čakaní v bivakovacej búde - Glockner Biwak Schachtel vo výške 3260 m.
    Vzhľadom na počasie a skorý jarný dátum bol predpoklad že Pallavicini nebude zaľadnení a snehové podmienky budú vyhovujúce. Prvý deň sme absolvovali výstup z parkoviska na Glockner Biwak Schachtel vo výške 3260 m za dosť zlého počasia (dážď a hmla). Nasledujúci deň sme čakali v bivaku v zlom počasí sprevádzanom nepretržitým snežením a silným vetrom. Predpoveď počasia však sľubovala na nedeľu výrazne zlepšenie poveternostných podmienok. V nedeľu ráno – slnko, bezvetrie a nových niekoľko cm snehu nám umožnilo zrealizovať naplánovaný cieľ. Vyrazili sme z bivaku o 7 hod ráno, po 2 hodinách výstupu žľabom (so sklonom cca 45 – 52 0, dĺžka 600 m, prevýšenie cca 400 m) sme sa dostali do hornej časti žľabu. Zlyžovanie trvalo cca 20 minut a okolo 11 hod sme všetci boli naspäť na bivaku odkiaľ sme pokračovali dole k autu a hneď na Slovensko.
    Význam tejto udalosti je umocnený tým, že išlo o vôbec prvý slovenský zjazd touto známou horolezeckou cestou a hlavne podľa informácii Alpenvereinu o vôbec prvé ženské zlyžovanie.
Podrobnejšiu informáciu o tomto počine vrátane nervy drásajúcich záberov zo zdolania Pallavicinirinne (ako tomu hovorí domorodé obyvateľstvo) nájdete v ďalšom čísle Jamesáka 4/2003.


Pozri článok na www.bergsteigen.at


Grossglockner a trasa zjazdu Pallaviciniho kuloárom

Výstup kuloárom I.

Výstup kuloárom II.

B. Štofan pri zjazde

Zjazd v kuloári

I. Filová pri zjazde


Úspešný team extrémnych skialpinistov, z ľava Bohuš Štofan, Iva Filová, Martin Jurík, Rasťo Križan a dole Miro Závodský


SPÄŤ